Vikingek Észak-Amerikában és Grönlandon
Az amerikai kontinenst nem Kolumbusz, hanem norvég vikingek fedezték fel, ahogy Grönlandot is. A X. sz. elején egy norvég férfi, bizonyos Gunnbjörn Ulfsson (vagy Gunnbjörn Ulf-Krakuson) már látta a tengerről Grönland hatalmas hegyeit, de ő nem lépett a szárazföld területre; a helyet pedig Gunnbjarnarsker névre keresztelte. Később, 970 körül – több mint ezer esztendeje, és körülbelül 12 évvel azelőtt, hogy Vörös Erik először járt a szigeten – Snaebjörn Galti és Stybjörn is kikötött hajójával a szárazföldön. Snaebjörngnek ugyan voltak benépesítési tervei, de azok gyorsan kudarcba fulladtak, ezért tulajdonít a közvélemény elsőséget a vörös hajó hős vikingnek.
Corvina Kiadó – MEGJELENT
Bernáth István: Vörös Eirík története
avagy
Grönland és Amerika felfedezése a 10–11. században
Az izlandi, latin és rúnaírásos szövegforrások fordításaival, történelmi, hajózási és kartográfiai
magyarázatokkal ellátva.
Ez a különleges könyv óizlandi szövegeken – két 13. századi sagán és két szintén 13. századi elbeszélésen – alapul, és először ad első kézből való tudósítást Grönland benépesüléséről és Észak-Amerika vikingek által történt „felfedezésérőlˮ. Az izlandi az egyik legkorábbi nyugat- európai nemzeti kultúra, amelyről a jól formált, realista történetekben, történetírói művekben gazdag 12-14. századi írásbeliség jóvoltából alkothatunk magunknak képet. Az apró részletekbe menő írások nemcsak bizonyítják, hanem eleven ábrázolásokkal demonstrálják is, hogy a Grönlandra kitelepült izlandiak a 990-es évek végétől kezdve – vagyis 1000 évvel ezelőtt! – több ízben is jártak a kelet-amerikai partokon, sőt olykor hosszú évekre meg is telepedtek ott.
Bernáth István, az óizlandi szövegek fordítója egyedülálló dologra vállalkozott a kötet első részében: az események láncán rekonstruálta és egybefűzte a történeteket, és a témáról szóló teljes szakirodalmat felölelő összekötő jegyzetekkel, magyarázatokkal egészítette ki őket. A filológiai hűség kedvéért a szövegek a Függelékben külön is szerepelnek.
Terjedelem: 280 oldal
Méret: 125 mm x 125 mm
Ár: 4990 Ft
Kötés: Keménytáblás
ISBN: 9789631364996
Sorozat: ÉSZAKI FORRÁSOK
Az eddig még meg nem jelent különleges online könyv óizlandi szövegeken – három 13. századi sagán és egy szintén 13. századi elbeszélésen – alapul, és először ad első kézből való tudósítást Észak-Amerika vikingek által történt „felfedezéséről” és Grönland benépesüléséről.
Vörös Erík története
alapján tudvalevő, hogy Grönland és az Újvilág felfedezésének viszonylag pontosan dokumentált a története, és közel ötszáz évvel Kolumbusz előttre datálja a felfedezéseket.
A korabeli krónikások még nem tudták, mennyire fontos dolgot vittek véghez őseik, de valamit mégis megsejthettek, ezért a hős Eiríkről és nemzetségéről két saga is született.
Időrendben az első a Vörös Eirík története volt, amit úgy kétszáz évvel később A grönlandiak története követett.
A fenti kötetben mindkét írás szerepel Bernáth István fordításában. A két sztori ugyanazokról a szereplőkről szól, ugyanazokról a helyekről és időszakról, a mesélők hangvétele viszont különbözik, és a hangsúly is más eseményekre tevődik.
Ahogy egy kritika megállapítja, Bernáth István túllép a fordítói szerepen. Nem volna jogtalan szerzőként tekinteni. Bernáth elhivatottságának gyönyörű példája, hogy a sagák a kötetben az eredeti formájukban is szerepelnek (Vörös Eirík története, A grönlandiak története) – a szerkesztő nem szorította háttérbe a szakmájára igényes, az eredetit anyanyelvén megtisztelő fordítót.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: